Јунаци београдске мочваре: Како је једна група грађана сачувала „Реву“ и претворила је у Дунавски парк

Када је 2018. године простор на ободу Београда, познат као Рева, преко ноћи пренамењен из еколошког подручја у индустријску зону, мало ко је слутио шта ће уследити. Две године касније, у доба изолације и страха, када је свет био заустављен због пандемије, на ову локацију почело је илегално истоваривање грађевинског отпада. На само 500 метара од активног гнезда строго заштићеног орла белорепана, гомилали су се бетон, прашина, бука и издувни гасови.

Али, једна група грађана одлучила је да не ћути.

Окупљени из љубави према природи и вере у моћ заједништва, грађани су својим деловањем успели да зауставе избацивање отпада и покрену нешто много веће — еколошки, образовни и инспиративни покрет, који је данас познат под неформалним именом „Чувари Реве“.

Од дивље депоније до пољске учионице

„Рева – Дунавски парк“, како су назвали подручје, данас је живо место окупљања. Захваљујући њиховим сталним активностима, број посетилаца расте из године у годину. Основци, гимназијалци, предшколци, студенти и грађани — сви они долазе да уче, раде, истражују и заједно са Чуварима чисте приобаље, обележавају еколошке датуме, учествују у радионицама и предавањима.

Ова локација постала је инспирација не само грађанима већ и стручњацима — архитекти, урбанисти, биолози, еколози и научници заједно са групом раде на идејама за будући визиторски центар, мобилијар, табле и, што је најважније, на иницијативи да се ово подручје прогласи заштићеним.

Пластика је тек симптом — промена почиње у нама

„Ми не можемо рециклирати овај проблем“, поручују Чувари. „Не постоји чаробно решење. Потребна је дисциплина, свест, одговорност. Потребни су људи.“

Захваљујући подршци Центра за грађанско деловање, ова неформална група је добила опрему за рад, чамце и инфо-табле. Али срце њиховог покрета остаје исто: заједништво, доследност, љубав према природи и вера да и један човек више може да направи разлику.

Зато, ако следећег пута шетате обалом Дунава и угледате групу људи како чисте, предају или само слушају птице — знајте да сте у „Реви – Дунавском парку“.

И да сте на правом месту.

Пројекат је подржан кроз програм „ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији“, који спроводи Београдска отворена школа са партнерима уз подршку Европске уније.

 

Остале вести