Поводом масовних протеста ученика широм Србије, желимо да подсетимо јавност на важност поштовања и заштите права детета и младих на изражавање мишљења и мирно окупљање. Ова окупљања нису само израз њихове грађанске свести, већ и потврда њихове способности да препознају и артикулишу питања која се тичу њихове будућности. Као друштво, дужни смо да деци пружимо подршку у остваривању њихових права и обезбедимо сигурно и подстицајно окружење у којем ће слободно изражавати своје ставове.
Деца имају право на мирно окупљање, које је, поред Конвенције о правима детета, заштићено бројним међународним и регионалним инструментима о људским правима. Деца то право уживају равноправно с одраслима. Домаћи прописи не ограничавају право детета на мирно окупљање ради изражавања мишљења. Свако старосно ограничење овог права представља дискриминацију деце.
Право детета на мирно окупљање треба сагледати у ширем контексту других права загарантованих Конвенцијом о правима детета и релевантним уговорима о људским правима, укључујући право на партиципацију, слободу изражавања, заштиту приватности и слободан приступ информацијама.
Партиципација као члан и принцип Конвенције подразумева да дете може да изрази своје мишљење у складу са узрастом и развојним могућностима, да то мишљење изражава слободно о свим питањима која га се непосредно тичу, као и да се том мишљењу посвети дужна пажња и да се оно уважава. У конкретном случају масовних протеста, деца показују капацитет да разумеју разлоге за окупљање и циљеве протеста. Ово је њихова аутентична иницијатива, због чега се не може говорити о манипулацији децом.
Деца имају право да траже приступ медијима како би јавно изразила своје мишљење, док медији имају обавезу да се уздрже од стигматизације и негирања права деце на мирно окупљање.
Држава има одговорност да пружи информације и посебну заштиту деци која се мирно окупљају. Обавезе државе обухватају стварање законодавног, политичког и процедуралног оквира у складу с међународним стандардима. Деца имају посебна права и потребе у вези с овим правом, што захтева додатне мере заштите и поштовања које превазилазе оне обезбеђене одраслима. Државни званичници морају да се уздрже од негирања овог права и стигматизације деце која га остварују.
Сва ограничења права детета на мирно окупљање треба да буду изузетна, привремена и строго повезана с непосредном опасношћу по право детета на живот, опстанак и развој. Право детета на мирно окупљање не сме бити ограничено домаћим законима као што су они који се односе на угрожавање имовине и јавног реда и мира, осим ако су та ограничења у складу с међународним стандардима и праксом Европског суда за људска права. Тренутни протести средњошколаца не указују на било какве разлоге за ограничење права на окупљање.
Закључно, у складу са свим наведеним, истичемо и ставове УНИЦЕФ-а, публикацију, који наводе да је право детета на слободно окупљање од кључног значаја за њихов лични развој, активно учешће у политичким и друштвеним питањима, као и за покретање позитивних промена на локалном, националном и глобалном нивоу.
Центар за права детета и Ужички центар за права детета
16. децембар 2024.