Одржана онлајн обука „Алати и интервенције у раду са осетљивим групама“

У организацији Ужичког центра за права детета, 19. јуна 2025. године одржана је онлајн обука под називом „Алати и интервенције у раду са осетљивим групама“, намењена професионалцима и сарадницима из цивилног сектора, система образовања, социјалне заштите.

Циљ обуке био је развијање вештина за пружање адекватне подршке осетљивим групама, уз фокус на поштовање људских права, инклузију и траума-информисани приступ. Обуку је реализовала Катарина Мајкић, педагошкиња, саветница у психотерапији практичарка терапије игром, са богатим искуством у раду са децом из рањивих група.

Кроз динамичан програм, учесницима су представљени конкретни алати и савремени приступи раду са маргинализованим групама, укључујући децу, мигранте, особе са инвалидитетом, LGBTQ + и жртве насиља.

Током обуке акценат је стављен на теорије које помажу разумевању понашања, емоција и односа – као што су теорија афективне везаности Џона Болбија, когнитивна теорија емоција, поливагална теорија Стивена Порџа и неуросеквенцијални модел Бруса Перија. Наглашена је важност безбедног односа као основе за емоционално здравље, као и идеја да регулација, повезивање и учење морају ићи тим редоследом у раду са особама које су доживеле трауму.

Посебно интересовање учесника изазвале су теме везане за емпатичко слушање и постављање граница у раду са корисницима; превенцију ретрауматизације и „флип yоур лид“ модел Даниела Сигела; ко-регулацију и улогу тела у емоционалном памћењу и одговору на стрес; практичне вежбе из недирективне терапије игром и употреба питања која оснажују клијента.

Према евалуацијама након обуке, већина учесника истакла је да су садржаји били веома корисни за њихов професионални рад. Велики број њих навео је да су током обуке стекли нова знања која раније нису имали прилику да формално усвоје. Посебно су издвојене вежбе рефлектовања и разматрање улоге професионалца као „сигурне базе“ у раду са децом у кризним ситуацијама.

Обука је реализована у оквиру пројекта ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији, који спроводи Београдска отворена школа и партнери уз подршку Делегације Европске уније у Србији.

Остале вести