У Пожаревцу, у просторијама Удружења Креативна педагогија, ових дана одзвања важна и снажна порука: „Заштити себе! Заштити друге!“ То није само назив пројекта који се управо реализује уз подршку ЕУ Ресурс центра за цивилно друштво, већ и порука која окупља десетине младих људи, волонтера и стручњака око заједничког циља – да препознају и спрече трговину људима, један од најтежих облика насиља и експлоатације савременог друштва.
Управо због тога што су деца и млади често у посебном ризику, Удружење је покренуло овај пројекат са циљем да оснажи своје чланове, вршњачке едукаторе и волонтере за превентивни рад у локалној заједници. Фокус је на деци и младима узраста од 15 до 18 година, који ће кроз едукацију, јавне наступе и радионице научити да препознају опасности и постану заштитници својих вршњака.
На првој обуци, одржаној 24. јуна под називом „Безбедност деце и младих – опасност од трговине људима и начини заштите“, окупили су се дугогодишњи чланови Креативне педагогије – просветни радници, студенти и волонтери. У атмосфери отвореног дијалога и размене искустава, говорило се о људским правима, законодавном оквиру, али и стварним животним причама жртава.
Своја драгоцена знања и искуства поделили су Анка Гогић Митић, правница и председница Удружења „Алка“, Петар Недељковић, пензионисани полицијски службеник који је годинама радио на превенцији трговине људима, и Радиша Ђорђевић, педагог и председник Организације пријатеља деце Пожаревца. Сви они су подсетили да борба против трговине људима почиње едукацијом – и да је најефикаснија када долази управо од младих.
Зато су вршњачки едукатори срце овог пројекта. Девојке које су већ биле ангажоване на темама попут менталног здравља, родне равноправности и медијације, сада се припремају да своје знање пренесу средњошколцима Браничевског округа. Њихове радионице, трибине, кампање на друштвеним мрежама, плакати и брошуре биће снажно оружје у превенцији.
„Када млади причају младима, информације постају стварне, разумљиве и блиске. То је снага ове методологије,“ истиче тим Креативне педагогије.
У наредним месецима, очекују нас трибине за родитеље и грађане, промотивни штандови, информативни флајери, јавне објаве и – што је можда најважније – разговори. Отворени разговори који оснажују децу да препознају манипулацију, понуде које делују привлачно, али крију опасност, и да знају коме да се обрате за помоћ.
Пројекат такође предвиђа израду стручне брошуре о трговини људима, намењене првенствено деци и младима, која ће бити дистрибуирана у школама и доступна и онлине. У изради садржаја учествују едукатори, волонтери и стручњаци, а цилј је да се на једном месту нађу најважније информације – шта је трговина људима, како се спроводи, које методе користе трговци људима, и како се заштитити.
Иако се Креативна педагогија овом темом бави годинама, ово је први пут да се активности спроводе у континуитету и у ширем обиму, уз ослонац на претходно искуство и озбиљну анализу потреба заједнице. Јер управо из непосредних разговора са младима, њиховим родитељима, наставницима и институцијама, проистекла је идеја да ова тема постане један од главних фокуса рада удружења у 2025. години.
Пројекат „Заштити себе! Заштити друге! – Развој компетенција деце и младих за превенцију трговине људима“ спроводи Удружење Креативна педагогија уз подршку ЕУ Ресурс центра за цивилно друштво у Србији, који подржава Делегација ЕУ, а спроводи Београдска отворена школа са партнерима.