Др Јелена Жунић Цицварић: Потребна је системска заштита деце у дигиталном свету

ИНТЕРВЈУ СА ПРЕДСТАВНИЦОМ ОРГАНИЗАЦИЈЕ УЖИЧКИ ЦЕНТАР ЗА ПРАВА ДЕТЕТА: Др ЈЕЛЕНА ЖУНИЋ ЦИЦВАРИЋ, ДИРЕКТОРКА ПРОГРАМА УЦПД




 

 Ужички центар за права детета, у сарадњи и као партнер ЕУРЦ за цивилно друштво у Србији Београдске отворене школе, годинама ради на едукацији деце и родитеља о безбедности на Интернету, као и креирању подстицајног окружења и превенцији злоупотреба најмлађих у онлајн заједници. Директорка програма УЦПД, Др Јелена Жунић Цицварић, између осталог, открива у наставку и на који начин се кроз активизам цивилног друштва и неформалних група може допринети унапређењу положаја ове осетљиве групе.

– Познато је да је мисија Ужичког центра за права детета унапређење положаја деце. Шта је потребно учинити да бисмо као друштво ову мисију остварили, односно које су то кључне области у којима заштита најмлађих мора бити унапређена?

– За суштинску промоцију, заштиту и унапређење права детета неопходне су системске мере подршке. Забрињава што у Србији још увек није донета Стратегија за децу, Закон о правима детета, нити је установљена институција Заштитника права детета. Њихов изостанак представља пропуштање прилика за грађење друштва које гарантује права деце и брине о окружењу у ком она расту. Доношењем ових закона и прописа створиће се предуслови за ефикаснији рад на изазовима са којима се суочавају деца код нас: сиромаштво, изостанак квалитетног образовања за децу из осетљивих група; дискриминација, нарочито деца ромске националности и деца са сметњама у развоју; растућем насиљу према деци које постаје све бруталније и поприма различите облике.

– Коришћење дигиталних технологија има својих предности за развој детета, али и изазова на које треба одговорити. Шта представља здраву партиципацију деце у онлајн свету, и уопште различитим друштвеним активностима? Да ли се поштују границе или има злоупотреба?

Дигиталне технологије представљају  револуционарно цивилизацијско средство које  значајно доприноси развоју детета – од учења и креативног изражавања, до повезивања са вршњацима и учешћа у друштвеном животу. Партиципација деце у дигиталном свету подразумева да деца користе дигиталне алате у складу са својим узрастом и на безбедан начин. Нажалост, права детета у дигиталном свету се неретко крше што може утицати на њихово ментално здравље – изложена су притисцима и непримереним садржајима, насиљу, говору мржње, злонамерним особама, манипулацији, као и захтевима да стално буду присутна онлајн.

Зато је важно да се осим детета, и родитељи, професионалци, дигиталне платформе, институције и доносиоци одлука укључе у креирање сигурног и подстицајног дигиталног окружења за децу. Као што децу не бацимо у воду да би научила да пливају, тако им као одрасли нећемо дати приступ интернету, а да их претходно нисмо припремили за безбедно и конструктивно коришћење дигиталне технологије.

– Ваше истраживање указује на забрињавајући ниво изложености деце штетним садржајима на Интернету – како организација ради на заштити деце у дигиталном свету?

Наша, а и бројна друга истраживања указују на то да су деца у великој мери изложена штетним садржајима и лажним вестима на Интернету, што указује на потребу системске заштите деце у дигиталном окружењу – промени прописа и доследнијој примени постојећих.

Као организација, годинама већ радимо на више нивоа: едукујемо децу од најмлађег узраста и родитеље о безбедности на интернету, препознавању штетних садржаја и адекватном реаговању кроз радионице, креирамо образовне пакете и платформе, сарађујемо са вртићима, школама, ученичким парламентима на јачању дигиталне писмености, и залажемо се за унапређење законских оквира који би омогућили бољу превенцију и заштиту деце онлајн.

– Још једна значајна област вашег рада јесте анализа партиципације деце у друштвеном животу? Колико и на који начин Центар доприноси бољем разумевању и ангажовању младих и деце у сам процес ЕУ интеграција?

Деца и млади имају право да учествују у друштвеном животу, по свим питањима која их се тичу као активни учесници у доношењу одлука. То је не само право детета већ и принцип Конвенције о правима детета који треба да буде уткан у све аспекте рада са децом и младима.

Кроз различите садржаје и методе, радимо са децом и младима на разумевању и прихватању европских вредности – попут људских и права детета, интеркултуралности и инклузивности, равноправности, толеранције и активног грађанства. Тако подстичемо младе да буду информисани, укључени и спремни да допринесу заједници у складу са принципима које Европска унија баштини. Партиципација деце и младих стога није формалност, већ је суштински допринос друштву заснованом на вредностима и припрема за личне одговорности живота у њему.

– Један сте од регионалних ЕУ Ресурс центара, што значи да пружате организациону и менторску подршку и не само другим организацијама цивилног друштва, већ и неформалним групама. Колико су неформалне групе значајне и како ангажовани појединци могу допринети унапређењу положаја деце данас?

Неформалне групе  на најбољи начин уочавају изазове грађана и грађанки у својим заједницама, нуде добра решења за њихово превазилажење, предлажу нове локалне политике. Неформалне групе  су добри представници грађана који су значајно заинтересовани за унапређење квалитета живота најмлађих суграђана.

Као важни покретачи промена у заједници они имају идеју, вољу, храброст и  ентузијазам да  унапреде положај деце у свом окружењу, стога им кроз различите активности ЕУ ресурс центра помажемо у остваривању замисли. Укључивање родитеља у опремање библиотеке у вртићу, формирање летње учионице за децу у сеоској школи, опремање игралишта прилагођено деци са сметњама у развоју, сређивање међублоковских и парковских простора за игру и учење деце, реализација еколошких, уметничких, инклузивних радионица са децом, едукација родитеља о алтернативама телесног кажњавања деце и подстицајним васпитним стиловима – само су неке од активности неформалних група које смо подржали у претходном периоду. Поред финансијске, значајну подршку виде и у едукацијама ЕУ Ресурс центра које их оснажују за успешнији рад и мобилизацију заједнице.

Задовољство је доприносити успеху неформалних група чији рад конкретно унапређује и мобилише заједницу, штити и унапређује права деце.

Вест преузета са портала ПОДРИНСКЕ.

Остале вести