Грађани оживели Марића Бару: пример како заједнички труд мења окружење

Излетиште Марића Бара, некада запуштен природни кутак између Пожеге и Лучана, поново је заживело захваљујући иницијативи неформалне групе риболоваца и љубитеља природе. У периоду од марта до јуна 2025. године, реализован је пројекат уређења овог простора, који је објединио еколошке, друштвене и едукативне активности и укључио велики број грађана, школа и удружења.

Заједничка акција за заједничко добро

Пројекат је започет волонтерском акцијом чишћења и уређења приобаља. Уз подршку локалних риболоваца, мештана и ученика, уклоњен је отпад, рашчишћено је растиње, и ослобођене су старе стазе које воде до воде. У априлу су успешно саниране и бетонске рампе за пецање, чиме је повећана безбедност и приступачност излетишта.

Посебан тренутак била је манифестација „Дан Марића Баре“, одржана у мају. Уз риболовно такмичење, приређене су радионице за децу на тему очувања животне средине, у сарадњи са Основном школом „Емилија Остојић“ и Вртићем из Пожеге. Простор је тих дана био испуњен дечјом грајом, породицама, риболовцима и заљубљеницима у природу.

Целокупна акција праћена је кампањом на друштвеним мрежама и у локалним медијима, чиме је повећана видљивост и свест грађана о значају очувања овог природног простора. Фотографије, видео записи и сведочења учесника привукли су велику пажњу и подршку шире јавности.

Резултати који остају и планови који се настављају

Захваљујући пројекту, Марића Бара је добила нови изглед – чистији, безбеднији и доступнији. Простор је поново постао место за риболов, излете, рекреацију и боравак у природи, али и симбол заједништва и бриге о окружењу.

Чланови неформалне групе „Чувари Марића Баре” не заустављају се овде. У плану су редовне волонтерске акције одржавања, наставак кампање промоције и, дугорочно, иницијатива да се Марића Бара прогласи званичним рекреативним локалитетом. Овај пројекат је показао да када се грађани уједине око заједничког циља, могу да покрену значајне промене – и то без великих ресурса, али са великом вољом.

„Показали смо да брига о природи не мора да буде задатак институција – свако од нас може да допринесе. Марића Бара је сада место на које смо сви поносни“, поручују иницијатори пројекта

Пројекат је подржан кроз програм „ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији“, који спроводи Београдска отворена школа са партнерима уз подршку Европске уније.

Остале вести