Иницијални састанак са представницима посредничких организација

Ужички центар за права детета, као Регионални ЕУ Ресурс центар за организације цивилног друштва, одржао је иницијални састанак са представницима посредничких организација 10. и 11. децембра 2024. године на Златибору.

Програм донација за посредничке организације намењен је организацијама које су својим досадашњим радом допринеле унапређењу јавних политика у оквиру процеса приступања Србије Европској унији. Ове организације су, такође, оствариле значајну сарадњу са мањим ОЦД и/или неформалним групама које делују на нивоу локалних заједница.

Одабране посредничке организације имаће задатак да пруже менторску, програмску, промотивну и финансијску подршку за 30 неформалних група, доприносећи њиховом развоју и успешном спровођењу пројеката.

Наши партнери у наредних годину дана биће:

  1. Асоцијација ДУГА из Шапца са пројектом „Снажни = одважни!“

Организација је посвећена унапређењу људских права у областима социјалне и здравствене заштите, као и образовања. Њихов приоритет је завршетак започетих процеса успостављања одрживих међусекторских услуга и јачања сарадње између институција и организација цивилног друштва.

Активности организације обухватају пружање услуга, јавног заговарања и обуке запослених у институцијама и организацијама цивилног друштва са циљем доприноса демократизацији Србије. Значајни успеси остварени су у области реформских процеса, нарочито у секторским јавним политикама у социјалној и здравственој заштити, кроз транспарентне процесе јавног заговарања и учешће грађана, у складу са Законом о планском систему.

Организација прати и унапређује области обухваћене преговарачким поглављима:  поглавље 19 – социјална политика и запошљавање; поглавље 23 – правосуђе и основна права. Дуга је препозната по развоју иновативних услуга, транспарентности и доприносу побољшању квалитета живота у заједници.

  1. Центар за грађанско деловање (CeGraD) из Обреновца, пројекат „Подршка иницијативама неформалних група кроз оснаживање локалних заједница“.

Од 2004. године, Центар за грађанско деловање активно ради на подршци младима и развоју омладинских политика у Србији. Области деловања укључују подршку неформалним групама, омладински активизам, волонтеризам, неформално образовање и информисање младих. Организација је допринела реформским процесима и унапређењу јавних политика, посебно у контексту европских интеграција Србије.

Главне области деловања су подршка неформалним групама и иницијативама младих,
волонтерски програми; информисање и саветовање младих; неформално образовање. Центар за грађанско деловање препознат је као лидер у подршци младима, доприносећи развоју омладинских политика, активизма и иновативних приступа у складу са европским стандардима.

  1. Организација Про.Ток21 из Смедерева, пројекат „Друштво се мења акцијом – грађански активизам на делу“.

Про.Ток21 је организација посвећена одрживом развоју као споју еколошких, економских и друштвених фактора. Основана са мисијом подстицања грађанског активизма и укључивања у процес доношења одлука, организација настоји да грађане информише, оснажи и организује за решавање конкретних проблема у својим локалним заједницама. Циљеви организације укључују: подстицање већег броја освешћених и активних грађана, оснаживање принципа удруживања кроз подршку неформалним, локалним грађанским иницијативама; унапређење перцепције цивилног сектора као позитивног друштвеног тренда кроз кампање и добре праксе.

Центар рада jeсте активистички центар ГРАД (Градски развојни дом).
ГРАД је централно место за окупљање активиста, удружења и иницијатива у региону Подунавље-Браничево. Центар пружа ресурсе за покретање и спровођење иницијатива и представља једини хаб те врсте у региону.

Кроз своје активности, Про.Ток21 тежи да изгради активне локалне заједнице које ће заједно са доносиоцима одлука креирати и спроводити одрживе промене.

Желимо срећу у раду свим изабраним организацијама!

Додела донација за поредничке организације расписана је у оквиру пројекта ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији кога подржава Делегација Европске уније у Србији, а спроводи Београдска отворена школа и партнери.

Остале вести