Први мајски викенд 2025. године у малом селу Ивановци, недалеко од Љига, остаће упамћен као празник културе, заједништва и љубави према завичају. У суботу, 3. маја, више од четрдесет мештана и гостију кренуло је у „Поход стазама Милована Данојлића“, у част славног песника и академика рођеног у овом селу. Поход је започео у Љигу, испред библиотеке која носи његово име, а завршио се у учионици која више није само простор за наставу – већ нови Завичајни кутак села.
И управо та учионица, деценијама неискоришћена, овог дана добила је нови живот. На иницијативу Неформалне групе „Језава, Ивановци“, уређена је и свечано отворена као први прави јавни простор за културна и образовна окупљања у селу. Простор је адаптиран у оквиру програма Снажни = одважни, који се спроводи кроз пројекат ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији, уз подршку Делегације Европске уније, а реализују га Београдска отворена школа, Ужички центар за права детета и Асоцијација Дуга.
Овим гестом, Ивановци су добили више од просторије – добили су место сусрета, размене идеја и неговања сећања. Ово је простор у ком ће се организовати трибине, културни догађаји, радионице, као и активности очувања завичајне меморије – прикупљање фотографија, прича, књига и докумената који сведоче о животу у селу некада и сада.
Цео догађај забележила је екипа емисије „Загрљај природе“ на БАЛКАН ТРИП ТВ, под насловом „Ивановци – поезија у нетакнутој природи“, стављајући ово мало место у срце јавности као пример заједништва, отпорности и љубави према родном крају.
Ивановци су село које броји нешто више од 300 становника. Судбина му није била наклоњена – седамдесетих је било планирано за потапање због изградње вештачког језера, па су многи мештани напустили своје домове. Дом културе је годинама у рушевном стању, месна канцеларија не постоји, а сусрети мештана сводили су се на спонтане разговоре испред продавнице или у кафани. Упркос томе, дух заједнице никада није ишчезао.
Подсетимо, управо је ова иста група „Језава, Ивановци“ 2024. године успешно обновила јавну чесму из 1933. године – симбол села и извор здраве пијаће воде. Тада су први пут после дуго времена мештани заједнички радили, донирали, учествовали – и схватили да се труд исплати. Овај осећај заједништва наставља да живи и у 2025. години.
О важности ових иницијатива говорило се и на скупу „ЕУ Ресурс центар инфо дан – приче о цивилном друштву“, одржаном 13. маја у Шапцу, где су активности из Ивановаца представљене као пример добре праксе и инспирација за друге заједнице.
А већ у јуну Ивановце очекују нове акције. Јер, када једном осетите снагу заједничког труда и лепоту промена које сами стварате – тешко је стати. А у Ивановцима, уз Завичајни кутак, поезија живота тек почиње да се пише.