“Ако се поистовећујете са ових пет ствари, онда можда имате АДХД.”
“Све неуродивергентне особе се понашају на следећа три начина.”
“Уколико се и вама дешава следеће, можда патите од депресије.”
Овакве или сличне садржаје, било у видео или графичкој форми, готово да је свако био у прилици да сусретне на друштвеним мрежама – посебно уколико, као и готово 1.6 милијарди људи волите да скролујете ТикТок-ом или сте међу скоро 2 милијарде оних који радије бирају Инстаграм Рилс.
Иако на први поглед може деловати да овакав садржај представља тек безопасну забаву сличну оној коју проналазимо у брзим тестовима личности или читању хороскопа, овакав тренд олаког довођења различитих понашања у везу са озбиљним проблемима менталног здравља има своје ризике. На ове ризике све чешће скрећу пажњу и стручњаци, нарочито од периода ковид пандемије када је и кратка видео форма популаризована коришћењем ТикТок-а. Због чега? Због тога што када ментално здравље сведемо на видео клип од 15 секунди, лако упадамо у замку самодијагностификовања, (само)стигматизације, па чак и од самоиспуњујућег пророчанства.
Јер, шта ако се заиста и поистовећујем са оних пет ствари које су знак АДХД-а или се понашам на баш она три начина као неуродивергентне особе, и при томе све што ми се дешава упућује да патимо од депресије?
Али, да се вратимо на почетак…
Остатак текста можете прочитати на новом сајту Удружења Центар за унапређење менталног здравља – ЦеУМ, који је развијен у оквиру пројекта „Оснажени за заштиту: Јачање удружења кроз дигитализацију и процедуре“. Циљ пројекта је унапређење интерних капацитета удружења ЦеУМ кроз дигитализацију и развој процедура, чиме се директно доприноси дугорочној одрживости организације. Развој онлајн присуства, као и успостављање ефикасних унутрашњих процедура, доприносе бољој организованости и већој видљивости рада удружења.
Пројекат се реализује у оквиру програма „ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији“, који спроводи Београдска отворена школа са партнерима, уз подршку Европске уније.