
У околини Крагујевца, неформална група Пчелари КГ покренула је иницијативу „BeeSmart“, са циљем да се укаже на озбиљан и све учесталији проблем – помор пчела услед несавесног прскања воћа током цветања.
Село мирише на процветале воћњаке, пчеле вредно облећу цветове, а у тишини овог пролећног призора крије се проблем који из године у годину прети да угрози и пчеларство и воћарство – неконтролисано и неблаговремено прскање стабала у цвету.
Последњих година, пчелари у околини Крагујевца све чешће се суочавају са масовним помором пчела, управо због примене хемијских средстава у периоду дана када су пчеле најактивније – током сунчаних преподнева и раних поподнева.
„Не желимо никога да оптужимо. Верујемо да се све дешава због незнања и непажње. Зато смо решили да покренемо кампању која ће на леп, афирмативан начин објаснити зашто је важно прскати у правом тренутку – рано ујутру или касно увече, када су пчеле на безбедном у кошницама“, поручују пчелари из ове неформалне иницијативе.
Пројекат који су осмислили има за циљ да повеже пчеларе и воћаре, подигне свест о заједничкој одговорности и допринесе очувању биодиверзитета. Кампања ће се спровести кроз три правца:
- Поруке у етару: информативни спотови на локалним радио станицама биће емитовани уз временску прогнозу, са једноставним и јасним апелом: „Моле се воћари околине Крагујевца да због опасности од помора пчела своја стабла воћа док су у цвету прскају ујутру, до 7 сати, и увече после 19 часова када су пчеле у кошницама!”
- Од врата до врата, од трга до пијаце: пчелари ће лично делити брошуре и плакате по селима и месним заједницама, разговарати са људима на пијаци и вашарима, како би се створио директан контакт и разумевање. Материјал ће садржати једноставна упутства о временима прскања, објашњење штетности неблаговременог третирања стабала и позив на сарадњу.
- Мрежа знања и подршке: на друштвеним мрежама биће покренута Facebook група и Instagram страна како би се пчелари и воћари међусобно повезали, размењивали искуства и наставили дијалог и након завршетка кампање.
„Ми као пчелари не можемо сами. Без пчела нема опрашивања, а без опрашивања нема ни добрих приноса. Зато је ово наш заједнички проблем. Ако зауставимо помор пчела, сви ћемо имати користи – и ми, и воћари, и потрошачи, и природа сама“, поручују иницијатори.

Ова иницијатива не жели да стане на локалном нивоу. У наредном периоду, планира се ширење мреже и ка другим општинама и регионима, јер је проблем глобалан, али решење почиње од наше куће, нашег воћњака, наше кошнице.
Пчела није само инсект – она је чувар равнотеже. Сачувати њу, значи сачувати и нас.
Пројекат се реализује у оквиру пројекта „ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији“ који Београдска отворена школа спроводи са партнерским организацијама. Пројекат је подржан од стране Европске уније и биће реализован у периоду од 2023. до 2026. године.