На Филозофском факултету, једна идеја претворила се у покрет који мења животе – и будућност. Захваљујући пројекту Приступ одбијен – студирање са инвалидитетом, неформални Покрет за инклузивно студирање постао је део формалног система факултета, отварајући врата већој видљивости и подршци студентима са инвалидитетом.
Изложба, која је трајала од 5. септембра до 10. октобра, била је много више од паноа са фотографијама и личним причама. Била је то платформа за дијалог, простор где су студенти делили своје утиске, идеје и искуства – једноставним лепљењем папира на пано. Трећи пано, испуњен порукама подршке, предлозима и емпатијом, сведочи о успеху ове иницијативе.
Али права промена тек почиње. Покрет је добио подршку студентског парламента и факултета, који су основали тело за приступачност. Чланови покрета ће остати укључени као формални и неформални саветници, обезбеђујући континуитет иницијативе и позивајући нове студенте да се придруже. Ово није само прилика да се решавају проблеми, већ и да се створи инспиративна заједница која ће утицати на цео академски систем.
„Изложба нас је охрабрила,“ изјавио је један од студената. „Показала је да нисмо сами и да заједно можемо да направимо значајне промене.“
Следећи корак је креирање приступачне онлајн изложбе, која ће ову важну тему приближити широј заједници. Сајт, који ће бити доступан до краја године, биће промовисан преко друштвених мрежа, настављајући да шири поруку о инклузији и једнакости.
Ово је прича о храбрости, упорности и заједништву – прича која нас подсећа да сви имамо моћ да променимо свет, корак по корак.
Пројекат је подржан кроз програм „ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији“, који спроводи Београдска отворена школа са партнерима уз подршку Европске уније.