У оквиру Програма подршке неформалним групама, током јануара одржане су информативне сесије у више градова Србије, с циљем упознавања заинтересованих са процедуром пријаве, критеријумима за доделу финансијске подршке и могућностима које програм нуди за унапређење локалних заједница, а чији главни актери су неформалне групе. Инфо-сесије су организовале и реализовале посредничке организације: Асоцијација Дуга, Центар за грађанско деловање (ЦеГраД) и Организација Про.Ток21.
На инфо-сесијама у Шапцу, Чачку, Краљеву, Крагујевцу, Обреновцу, Прибоју, Пријепољу, Ваљеву, Смедереву и Ужицу, учешће је узело више од 140 учесника, међу којима су били представници цивилног сектора, средњошколци, омладински активисти, грађани и локалне организоване групе. Како би се информисао што већи број грађана, неке инфо-сесије одржане су и онлине.
Кључне теме обухватиле су представљање програма, доступних финансијских средстава, критеријуме за пријаву, прихватљиве и неприхватљиве трошкове, као и техничке аспекте пријављивања и спровођења пројеката. Учесници су заиндискутовали о могућностима ангажовања, изазовима у спровођењу иницијатива и утицају активности на повећање квалитета живота грађана и грађанки у заједници.
Посебна пажња посвећена је улози грађана у креирању позитивних промена у својим заједницама. Представљени су конкретни примери успешних иницијатива, попут озелењавања јавних површина, уређења бициклистичких и пешачких стаза, као и других активности које доприносе унапређењу квалитета живота у заједници.
Очекујемо велики број квалитетних пријава захваљујући директном информисању и ангажовању заинтересованих група кроз ове сесије.
Неформалне групе су током прошле године спровеле бројне успешне иницијативе, а њихов кратак преглед можете видети у овом видео запису.
Програм подршке неформалним групама реализује се у оквиру пројекта ЕУ Ресурс центра за цивилно друштво у Србији, који подржава Делегација ЕУ у Србији, а спроводи Београдска отворена школа са партнерима.