Природа као инспирација: Завршен пројекат ревитализације стазе, видиковца и пењалишта у Пријепољу

Неформална група „Пријепољски пењачи“, састављена од љубитеља пењања и природе, успешно је реализовала пројекат који је имао за циљ да оживи једну од највреднијих природних локација у општини – стазу са видиковцем и оближње пењалиште. Захваљујући заједничком раду, ангажованости и подршци локалне заједнице, створен је безбедан, уређен и приступачан простор за рекреацију, боравак у природи и међусобно повезивање људи.

Пројекат је обухватио уређење и маркирање стазе, чишћење прилаза, постављање путоказа, изградњу видиковца са клупама и уређење пењалишта, што је омогућило љубитељима природе, спортским ентузијастима, али и породицама са децом и особама са инвалидитетом, да уживају у окружењу које је до сада било запуштено и недоступно.

Једна од највреднијих активности била је организовани излет и вођена шетња за особе са инвалидитетом, у сарадњи са Центром „Срце“ и Центром за социјални рад Пријепоље. Уз уживање у природи и предах на видиковцу, за све учеснике је био обезбеђен и заједнички ручак. Овај догађај је посебно истакао важност приступачности и укључивања свих чланова заједнице у активности на отвореном.

Поред директне користи за грађане и посетиоце, пројекат је подстакао веће укључивање локалне заједнице – волонтерске акције окупиле су велики број мештана, чиме је послата јасна порука да заједничким залагањем можемо унапредити простор у коме живимо. Значајну подршку пружили су и планинарски клубови, Туристичка организација и локални медији.

Уређењем пењалишта постављени су нови спортски смереви, што ће омогућити боље услове за тренинге, рекреацију и потенцијална такмичења. Управо то је и један од планова групе за наредни период – организовање првог такмичења у спортском пењању у Пријепољу, чиме би се ова природна зона додатно промовисала као спортско-туристичка дестинација.

Иако је пројекат формално завршен, чланови групе настављају са редовним одржавањем уређене зоне, као и мотивисањем грађана да се укључе у њено очување. Циљ је да се природни ресурси користе одговорно и на добробит целе заједнице – садашњих, али и будућих генерација.

Пројекат је подржан кроз програм „ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији“, који спроводи Београдска отворена школа са партнерима уз подршку Европске уније.

 

Остале вести