У Ваљеву, граду који већ годинама удише најзагађенији ваздух у региону, окупила се група људи који не желе више да ћуте. Неформална група „Савет за заштиту животне средине Ваљево“, коју чини 16 активиста различитих профила и животних искустава, постала је глас оних који не могу – деце, трудница, старијих и свих грађана који осећају последице загађења сваког дана.
Групу чине стручњаци, ентузијасти, истраживачи, планинари и људи из цивилног сектора, који су се удружили 2021. године, вођени истим циљем – да Ваљево постане место у коме се дише лакше и живи дуже. Посебну снагу групи дају и две чланице које раде у Заводу за јавно здравље, доносећи важну експертизу у области заштите здравља и истраживања утицаја загађења на становништво.
Загађење ваздуха у Ваљеву није нова тема, али је свакако тема која постаје све хитнија. Подаци говоре сами за себе – готово сваки четврти смртни случај у граду може се повезати са загађеним ваздухом. Највише страдају они најосетљивији – болесни, старији, али и најмлађи, чак и они који се тек спремају да дођу на свет.
Зато је ова група усмерила своју енергију на оне који су најрањивији – труднице и мајке са малом децом. Путем радионица, едукативних материјала, видео садржаја и јавних трибина, труде се да приближе тему загађења целој заједници, објасне ризике, али и пруже конкретне савете – како се заштитити, шта тражити од надлежних, како се повезати и деловати заједно.
Њихова порука је јасна: за чистији ваздух није довољно само мерење и упозорења – потребна је акција. И то не само институционална, већ она која почиње од нас самих.
Ови упорни Ваљевци већ су проговорили пред телевизијским камерама, на ТВ Ваљево Плус и В5 телевизији, а планирају још – јер ова прича заслужује да се чује далеко.
Пројекат је подржан кроз програм „ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији“, који спроводи Београдска отворена школа са партнерима уз подршку Европске уније.