Представљамо вам организацију Да (Не) Дишемо Дубоко – „Не дамо да нас трују“ – прича из Ужица о борби која није престала

Иако се на први поглед чини да је Ужице идеално место за здрав живот – окружено планинама, у подножју Златибора – становници овог града већ деценијама не дишу лако. Котлина у којој се град налази годинама га ставља у врх најзагађенијих у Србији током зиме. Али оно што се догодило у мају 2024. године прелило је чашу.

Тада је на регионалној депонији „Дубоко“ избио пожар који је гашен пуних двадесет дана. Густ дим се надвијао над градом, а са њим и осећај беспомоћности. Земљиште је загађено, отпадне воде и даље отичу у Турски поток, кроз Лужничку долину – један од најплоднијих предела у региону. Људи су, буквално, дишући трули ваздух, одлучили да више не ћуте.

Из тог очаја, али и упорности, родило се удружење грађана „Да (Не) Дишемо Дубоко“. Без ичије политичке подршке, без донатора, али са искреном жељом да нешто промене. Почело је као протест, наставило се блокадама, прикупљањем података, обраћањем институцијама – и на крају завршило победом.

Основни суд у Ужицу донео је решење о привременој обустави рада депоније. Откривено је и да је инспектор забранио депоновање отпада још у фебруару, три месеца пре пожара – али је тај документ био склоњен од јавности.

“Ово није само борба за ваздух. Ово је борба за истину, за здравље наше деце, за одговорност коју нико други неће да преузме. Кад институције ћуте, мораш сам”, кажу чланови удружења.

А та борба се наставља и то кроз подршку коју су добили од Ужичког центра за права детета у Програму донација за покретање нових идеја и развој организација.

У оквиру тромесечног пројекта, удружење „Да (Не) Дишемо Дубоко“ наставља са активностима усмереним на еколошко освешћивање грађана и очување животне средине. Циљ им је јасан – не само да информишу јавност, већ и да је инспиришу и ангажују у заједничкој борби за здравију и одговорнију будућност.

Простор у Луновом Селу, где је одржан први протестни скуп, биће уређен као симбол отпора – место сећања, али и позив на деловање. На подзиди код скретања за депонију „Дубоко“, месту вишедневних блокада, осликаће се мурал као трајни подсетник на грађански отпор и одлучност. Истовремено, у току је израда веб-сајта који ће служити као информативна и едукативна платформа, са вестима, ресурсима и личним причама активиста, док дигитална кампања на друштвеним мрежама већ привлачи пажњу шире јавности. Пројекат ће бити заокружен завршним догађајем крајем јуна, на којем ће се представити резултати и још једном потврдити порука коју Ужичани већ месецима шаљу – „Не дамо да нас трују!“

Чланови удружења поручују да не одустају. Њихов крајњи циљ је трајно затварање и санација депоније „Дубоко“, али и системска промена у начину на који се управља отпадом. Верују да решења постоје, али да се до њих може доћи само ако грађани узму учешће – не само кроз протесте, већ и кроз образовање, селекцију отпада, компостирање и заједничко деловање.

Пројекат је подржан кроз програм „ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији“, који спроводи Београдска отворена школа са партнерима уз подршку Европске уније.

Остале вести