У граду на обалама Колубаре, група младих одлучила је да не чека боље сутра, већ да га ствара. Удружење „Нова генерација младих“ из Ваљева окупља средњошколце, студенте и младе професионалце који су спремни да својим знањем, енергијом и залагањем утичу на промене у својој заједници.
Оснивачи удружења, као и чланови управног одбора, поседују богато искуство у раду са младима, стечено кроз ангажман у различитим организацијама, саветима за младе, Канцеларији за младе и бројним омладинским пројектима. По оснивању удружења, управни одбор прошао је обуку КОМС-а „Од неформалне групе до удружења“, чиме су додатно оснажени капацитети за деловање у омладинском сектору.
Иако релативно нова, организација већ броји око 30 активних чланова. Подељени у три функционалне групе – за промоцију, дигитални маркетинг и пројекте – они делују као добро уигран тим. Од рада у школама и на терену, до креативног осмишљавања кампања на друштвеним мрежама и конкурисања за пројекте – свако од њих даје свој допринос, вођен жељом да глас младих буде гласно и јасно чујен.
Један од кључних циљева удружења је оснаживање младих да верују у своју моћ да иницирају промене. У средини у којој млади често осећају да су на маргини друштвених процеса, чланови „Нове генерације младих“ пружају контрапример – они не само да учествују, већ и предводе.
Иза ових иницијатива стоје и млади људи са искуством – оснивачи удружења и чланови управе који су се годинама ангажовали у другим омладинским структурама, Канцеларији за младе и саветима за младе. Њихово знање и подршка младим члановима омогућавају стабилан развој удружења и стварање нових простора за учешће младих у јавном животу.
Посебан фокус стављају на неформално образовање, развој критичког мишљења и омладинску политику. Управо кроз пројекат Нова генерација лидера који подржава Ужички центар за права детета кроз ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији, млади учесници имају прилику да се упознају са механизмима доношења одлука, вежбају вештине јавног наступа, аргументовања и заступања ставова – и то кроз радионице, интерактивне дискусије и дебате.
Удружење је отворено за нове сарадње и партнерства, како би још више младих добило прилику да буде чуто. Јер, како кажу сами чланови – није потребно чекати да неко други покрене промене. Млади могу бити покретачи – и већ јесу.
Овај пројекат је подржан кроз програм „ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији“, који спроводи Београдска отворена школа уз подршку Европске уније.