Завршна конференција пројекта „Друштво се мења акцијом“: Грађански активизам као темељ локалних промена

У Смедереву је 15. јула одржана завршна конференција пројекта „Друштво се мења акцијом – грађански активизам на делу“, у организацији Про.Ток21. Ова конференција била је прилика да се обједине резултати тромесечног рада са десет неформалних група из Подунавског, Рашког и Шумадијског округа, као и да се отвори ново поглавље локалног активизма широм Србије. Кроз подршку коју су чинили менторски рад, организациона помоћ и финансијска средства, групе су реализовале бројне иницијативе у својим заједницама – од радионица, трибина и јавних догађаја, до акција чишћења, садње, осликавања простора, базара и уличних кампања. Више од 250 младих људи учествовало је у укупно 50 различитих активности, које су укључиле грађане свих узраста и допринеле подизању свести о значају локалног деловања.


„Заједно са младим активистима показали смо да промена почиње из комшилука – из локалне заједнице. Верујемо да су овакви програми кључни за јачање демократске културе и поверења међу грађанима“, поручила је Мирјана Костић, једна од координаторки пројекта.


У оквиру конференције, кроз панел дискусију „Када идеја постане промена: приче из краја“, представљени су конкретни примери успешних иницијатива, док су учесници имали прилику да представе своје активности и резултате, размене искуства и умреже се за даље деловање. Додељене су захвалнице партнерима и учесницима, а дан је завршен у неформалној атмосфери уз заједнички ручак и обилазак Смедерева.


„Мисија наше организације је јачање активизма грађана на терену, за који сви видимо да нам је преко потребан. Цивилно друштво је живо ткиво наше заједнице – покретачка снага истинске промене. Пресрећни смо што смо имали прилику да менторшемо и подржимо сјајне људе широм Србије, а наш Активистички центар ГРАД остаје отворен за нове иницијативе,“ изјавила је Наташа Рашковић, извршна директорка организације Про.Ток21.


Креативни промотивни материјали, попут плаката, флајера и онлине садржаја, помогли су да се локалне акције учине видљивијим и приступачнијим, подстичући грађане да се активно укључе у процесе промене. Завршна конференција била је више од сумирања резултата – била је снажна порука да су мале акције темељ великих промена и да, уз подршку и простор, сваки грађанин може бити покретач позитивних друштвених процеса.


Пројекат се спроводи у оквиру ширег програма „ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији“, који реализује Београдска отворена школа у партнерству с организацијама цивилног друштва и финансијску подршку Европске уније.

Остале вести