Светионик је, као посредничка организација, пружио подршку неформалним групама и организацијама цивилног друштва (ОЦД) кроз финансијску помоћ, менторства и стручне консултације. Кроз овај програм подржани су пројекти који промовишу образовање, социјалну инклузију и активизам у заједници. Активности су део ширег програма ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији, који спроводи Београдска отворена школа са партнерима, уз финансирање Европске уније.
У оквиру својих активности, Светионик је реализовао опсежно истраживање о изазовима, потребама и потенцијалима младих и ОЦД у Новом Пазару. Ово истраживање пружа свеобухватан увид у стање у локалној заједници, укључујући анализу грађанске партиципације, запошљавања, образовања, менталног здравља и транспарентности рада ОЦД.
Кључни изазови и потребе локалне заједнице
Истраживање указује на то да се млади у Новом Пазару суочавају с недовољном информисаношћу о доступним приликама, ограниченим ресурсима за неформално образовање, недостатком простора за креативно изражавање и недовољном подршком за ментално здравље. С друге стране, ОЦД у овом подручју често имају ограничене капацитете, слабију међусобну сарадњу и изазове у транспарентности рада и финансирања.
Један од кључних закључака је потреба за успостављањем чвршће сарадње између младих, локалних власти и ОЦД, уз креирање механизама за активну партиципацију младих у доношењу одлука. Посебан акценат стављен је на реактивацију Савета за младе и организацију редовних округлих столова са доносиоцима одлука.
Препоруке за развој заједнице
На основу резултата истраживања, формулисане су препоруке које укључују:
- Оснаживање младих кроз програме неформалног образовања и предузетништва.
- Јачање капацитета ОЦД за дугорочне активности и транспарентност рада.
- Развој институционалне подршке за инклузивне иницијативе.
- Креирање стратегија за унапређење менталног здравља младих.
Сарадња и дугорочни резултати
Подаци прикупљени кроз анкете, интервјуе и анализу досадашњих пракси омогућили су идентификацију трендова и потреба локалне заједнице. Млада популација, која је највише заступљена у истраживању, исказала је посебан интерес за рад ОЦД-а и друштвене промене, што представља важан потенцијал за будуће активности.
Светионик је током овог процеса креирао низ докумената који могу послужити као ресурс за даљи развој стратегија усмерених на младе и цивилни сектор. Имплементација препорука захтева сарадњу свих актера – од локалне самоуправе и образовних институција до привредног сектора и међународних донатора.
Уз посвећеност и транспарентност, резултати овог истраживања пружају основу за дугорочне промене које могу допринети развоју инклузивније и одрживије заједнице у Новом Пазару.
Анализа и истраживање о положају младих и развоју цивилног сектора у Новом Пазару
Препоруке за унапређењу положаја младих и развој цивилног сектора у Новом Пазару
Ставови грађана о положају младих и развоју цивилног сектора у Новом Пазару